Kisemlősök vásárlása
Meglátni és megszeretni! Így szoktunk mi állatot vásárolni. Két dolgot azonban sosem szabad elfelejteni: hosszú távú kapcsolatról van szó és az állat érdekeit is szem előtt kell tartanunk. Ha ezek után belevágunk, akkor tisztázzuk, hogy van-e megfelelő hely az állatka számára. Csak olyan állatkereskedésben vásároljunk, amelyben az állatokat megfelelő módon tartják. Szánjunk rá időt és figyeljük egy darabig, hogy hogyan viselkedik a kisállat. Néhány perc alatt kiderül, ha egy állat levert, vagy esetleg túl ideges. Ellenőrizzük, hogy teste egészséges és ép legyen. Ne sántítson. Orra, füle, szája és végbélnyílása ne váladékozzon, ne legyenek rajta sebek. Lehetőség szerint ne vakaródzon feltűnően sokat, ilyenkor ugyanis paraziták jelenlétét feltételezhetjük. Ez persze szőrzetének állapotából is kiderül: ha tiszta, fényes és sima, akkor nincs gond.
Hogyan szállítsuk haza és hogyan fogjuk meg az állatot?
A hazaszállítás általában kartondobozban történik. Ez egy közepes megoldás. Ha igazán jót akarunk, akkor szerezzünk egy fölül apró rácsos műanyag dobozt. Ebből állatkánk nem fogja kirágni magát. Télen figyeljünk arra, hogy elegendő alom legyen a dobozban, nehogy megfázzon az állat. Ha hazavittük a szívünknek tetsző állatot, akkor meg kell fognunk. Kisállatot általában úgy szokás megfogni, hogy tenyerünket az állatka alá csúsztatjuk, másik tenyerünket pedig hátára tesszük. Ezt határozott mozdulattal tegyük, hogy az állatka biztonságban érezze magát.
Táplálás
A hörcsögök
A hörcsögök mindenevők, ezért állati fehérje és növények megfelelő kombinációjával kell táplálkozniuk. Komoly betegségekhez vezethet, ha kizárólag az egyik típusú táplálékot veszi magához az állatka. Ha megtehetjük, akkor szaküzletekben kapható rágcsálóeledelt vegyünk, ugyanis ezzel fenntarthatjuk állatunk szervezetében az ásványi anyagok, vitaminok és nyomelemek egyensúlyát. Általában elmondható, hogy egy táp akkor megfelelő, ha fehérjeszintje meghaladja a 19-20%-ot. Ellenőrizzük, hogy a táp ne tartalmazzon túl sok zsíros magvat, különben állatunk túlsúlyossá válhat. A helyes mennyiséget úgy tudjuk megállapítani, hogy az első etetésnél megfigyeljük, mennyit fogyaszt el az állat egyszerre. A következő alkalommal már csak annyit adjunk, amennyi el is fogy. Ez körülbelül egy evőkanálnyi eleség szokott lenni. A táplálékuk másik fontos alkotóeleme a széna, amelyből csak jó minőségűt szabad venni, különben még árthat is. A jó szénát arról lehet felismerni, hogy alapja a fű, szárral, virággal és terméssel. Hosszú szálú, azaz kb. 25-30 cm egy szál, színe zöld, nem szürke. Semmiképpen ne legyen poros, vagy penészes. A hörcsögök rendkívül sokoldalúan táplálkoznak, de nagyon fontos, hogy citrusféléket (narancs, citrom, stb.) ne adjunk nekik. Szeretik a friss gyümölcsöket, így a banánt és az almát. Mértékkel adhatunk nekik rizst, kevés diót, szójacsírát, száraz csirkehúst, soványtúrót és tojást. Az állati fehérjét biztosíthatjuk lisztkukaccal, vándorsáskákkal, tücskökkel. Ez élelmük 30-40%-át tegye ki. Szívesen fogyasztják a friss zöldet, így a lándzsás útifüvet, a tyúkhúrt és a százszorszépet. Nagyon vigyázzunk azzal, hogy mit gyűjtünk a természetben, mert szakértelem nélkül számos mérgező növény kerülhet hörcsögünk táplálékába. Tudni kell, hogy a hörcsögök általában nem rögtön eszik meg a táplálékot, hanem először begyűjtik pofazacskójukba, majd éléskamrájukba viszik a szállítmányt. Itt aztán nyugodtan elrágcsálják a zsákmányt.
A tengerimalacok
A fő táplálék az előre gyártott eleség lehet, amely rendszerint megfelelő arányban tartalmazza a tápelemeket összesajtolt formában. Figyeljünk arra, hogy például a túlzott napraforgómag- és a diótartalom a kisállat elhízását okozhatja. A magokkal egyébként vigyázzunk, mert a tengerimalac torkán akadhat. A legjobb táp széna-alapú és nem tartalmaz diót, illetve mértékkel tartalmaz magvakat (napraforgómag, kukorica, árpa). Mindig nézzük meg a táp szavatossági idejét, ugyanis minél frissebb, annál több - az állatkák számára nélkülözhetetlen - C vitamint tartalmaz. Ezek a kisrágcsálók imádják a szénát, amely rostgazdagsága révén biztosítja, hogy megfelelő legyen az emésztésük. Ez azonban nem elegendő, csupán táplálék-kiegészítőként használhatjuk. Gondoskodjunk arról, hogy mindig legyen előttük széna, mert ezzel megakadályozzuk, hogy a fogai túlnőjenek, és a tengerimalac rágcsálási igényét is kielégítjük. A legjobb széna hosszú szálú füvekből készül. A tengerimalac táplálékának harmadik eleme a friss zöldség. Állatonként körülbelül egy tenyérnyi zöldet adjunk. Minden tengerimalac ízlése más, ezért ne várjuk, hogy bizonyos zöldségeket egységesen mindenki szeretni fog. Valójában azért van szükség zöldségre és gyümölcsökre, mert ezek az állatok nem tudják maguktól előállítani a C vitamint. A gyümölcsök adagolását - magas cukortartalma miatt - mértékkel végezzük.
Próbálkozhatunk:
- pitypang levéllel,
- (szennyeződéstől és vegyszertől mentes) fűvel,
- zöldsalátával, petrezselyemmel, paradicsommal,
- sárgarépával (beleértve a zöldjét is),
- uborkával,
- californiai paprikával,
- káposztával,
- kellevéllel,
- karfiollevéllel.
Utóbbi hárommal érdemes vigyázni, mert túlzott fogyasztásuk felfúvódást okozhat. A friss eleség magas víztartalma miatt lehet, hogy kevesebbet fog inni kedvencünk. Hasmenés esetén fokozatosan csökkentsük a friss táplálékot. Vigyázzunk az almával, mert az erre érzékeny egyedek száját kisebesítheti az almasav. A zellert vágjuk csíkokra, mert a fás rostok könnyen kedvencünk torkán akadhatnak. A zeller átmenetileg (pl. utazás alkalmával) jó vízforrás a tengerimalacnak, de ne adjuk rendszeresen. A spenótot nem szabad túladagolni az oxalát tartalma miatt. Kerüljük a burgonyával való etetést, mert nagy a vegyszerek miatti kockázat. Gyümölcsök közül ajánlható a dinnye (inkább csak ízelítőül, magas cukortartalma miatt), a narancs, az alma, a körte és a szőlő. Célszerű az eleséget egy nehéz tálkába tenni, hogy kedvencünk ne tudja azt felborítani. A szénának speciális szénatartót szerelhetünk a ketrec oldalára. Elvileg egész nap lehet előtte táp, de pontosan tudnunk kell, hogy mennyit eszik. A tengerimalac unalmában óriási mennyiségű felesleges eleséget képes elfogyasztani, ezért próbáljuk meg minél több játékkal és társasággal érdekessé tenni az életét. A megmaradt táplálékot mindig vegyük ki, nehogy romlottan bajt okozzon.
Mindig legyen naponta cserélt friss víz az állatok lakóhelyén. A rágcsálóknak megfelelő a speciálisan erre a célra kapható itató. Tálkában nem érdemes vizet tartani, mert egy szempillantás alatt kiborítják és a gyönyörű terráriumból "akváriumot" csinálnak. |